Корзина
58 отзывов
Надежный продавец Prom.ua
 ТОВАРЫ МОЖНО ОФОРМИТЬ В РАССРОЧКУ !!!
+380506945279
+380506945279
+380932911818
+380967067013
Интернет Маркет Электротоваров
+380932911818
serega_191981

Мультиметр для "чайників": базові принципи проведення вимірювань мультиметром

Мультиметр для "чайників": базові принципи проведення вимірювань мультиметром
Базові принципи проведення вимірювань мультиметром

30.08.15

Мультиметр для "чайників": базові принципи проведення вимірювань мультиметром

Мультиметр для чайників: базові принципи проведення вимірювань мультиметром
Омметр + амперметр + вольтметр = мультиметр. Аналогові і цифрові мультиметри. Методи перевірки електронних компонентів.

Стаття присвячується всім новачкам і просто тим, для кого принципи вимірювання електричних характеристик різних компонентів, досі залишаються загадкою ...

 

Мультиметр ― універсальний прилад для вимірювань.

Вимірювання напруги, струму, опору і навіть звичайна перевірка дроти на обрив не обходиться без використання вимірювальних інструментів. Куди ж без них. Навіть придатність батарейки не зміряти, а тим більше дізнатися хоч, щось про стан який-небудь електронної схеми без вимірювань просто неможливо.

Напруга вимірюють вольтметром, амперметром міряють силу струму, омметром відповідно опір, але мова в цій статті піде про мультиметри, який є універсальним приладом для вимірювань напруг, струму і опору.

У продажу можна зустріти два основних типи мультиметров: аналоговий і цифровий.

Аналоговий мультиметр

Аналоговий мультіметрВ аналоговому мультиметри результати вимірювань спостерігається по руху стрілки (як на годиннику) по вимірювальній шкалі, на якій підписані значення: напруга, струм, опір. На багатьох (особливо азіатських виробників) Мультиметри шкала реалізована не зовсім зручно і для того, хто перший раз взяв такий прилад в руку, вимір може доставити деякі проблеми. Популярність аналогових мультиметров пояснюється їх доступністю і ціною (2-3 $), а основним недоліком є ​​деяка погрішність в результатах вимірювань. Для більш точного підстроювання в аналогових МУЛЬТИМЕТР є спеціальний построечний резистор, маніпулюючи яким можна домогтися трохи більшої точності. Тим не менш, у випадках коли бажані більш точні вимірювання, кращим буде використання цифрового мультиметра.

Цифровий мультиметр

Цифровий мультіметрГлавний відмінністю від аналогового є те, що результати вимірювання відображаються на спеціальному екрані (у старих моделях на світлодіодах, в нових на рідкокристалічному дисплеї). До того ж цифрові мультиметри мають більш високою точністю і відрізняються простотою використання, так як не доводиться розбиратися у всіх тонкощах градуювання вимірювальної шкали, як в стрілочних варіантах.

Трохи детальніше про те, що за що відповідає ..

Будь мультиметр має два висновки, чорний і червоний, і від двох до чотирьох гнізд (на старих російських ще більше). Чорний висновок є загальним (маса). Червоний називають потенційним висновком і застосовують для вимірів. Гніздо для загального висновку позначається як com або просто (-) тобто мінус, а сам висновок на кінці часто має так званий "крокодильчик", для того, щоб при вимірі можна було зачепити його за масу електронної схеми. Червоний висновок вставляється в гніздо позначене символами опору або вольти (ft, V або +), якщо гнізд більше ніж два, то інші звичайно призначаються для червоного виводу при вимірах струму. Позначені як A (ампер), mA (міліампер), 10A або 20A відповідно ..

Перемикач мультиметра дозволяє вибрати один декількох меж для вимірювань. Наприклад, найпростіший китайський стрілочний тестер:

Постійне (DCV) і змінне (ACV) напруга: 10В, 50В, 250В, 1000В.

Струм (mA): 0.5мА, 50мА, 500мА.

Опір (позначається значком, трохи схожим на навушники): X1K, X100, X10, що означає множення на певне значення, цифровий мультиметр зазвичай вказується стандартно: 200Ом, 2кОм, 20кОм, 200кОм, 2МОм.

На цифрові мультиметри меж вимірювань зазвичай більше, до того ж часто додані додаткові функції, такі як звукова "прозвонка" діодів, перевірка переходів транзисторів, частотометр, вимірювання ємності конденсаторів і датчик температури.

Для того, щоб мультиметр не вийшов з ладу при вимірах напруги або струму, особливо якщо їх значення невідоме, перемикач бажано встановити на максимально можливий межа вимірювань, і тільки якщо показання при цьому занадто мало, для отримання більш точного результату, перемикайте мультиметр на межа нижче поточного.

Починаємо вимірювання

Перевірка напруги, опору, струму.

стрілочний мультіметрІзмеріть напруга простіше нікуди, якщо постійне ставимо dcv, якщо змінне acv, підключаємо шупи і дивимося результат, якщо на екрані нічого немає, немає і напруги. З опором так само просто, торкаємося щупами на двох кінцях того, чиє опір потрібно дізнатися, таким же способом в режимі омметра прозваниваются дроти і доріжки на обрив. Вимірювання сили струму відрізняються тим, що щупи мультиметра повинні бути врізані в ланцюг, як ніби це один з компонентів цієї самої ланцюга.

Перевірка резисторів.

Резистор повинен бути випаяному з електричного кола хоча б одним кінцем, щоб бути впевненим у тому, що ніякі інші компоненти схеми не вплинуть на результат. Підключаємо щупи до двох кінців резистора і порівнюємо показання омметра зі значенням яке зазначено на самому резисторі. Варто враховувати і величину допуску (можливих відхилень від норми), тобто якщо по маркуванню резистор на 200кОм і допуском ± 15%, його дійсне опір може бути в межах 170-230кОм. При більш серйозних відхиленнях резистор вважається несправним.

Перевіряючи змінні резистори, вимірюємо спершу опір між крайніми висновками (повинно відповідати номіналу резистора), а потім підключивши щуп мультиметра до середнього висновку, по черзі з кожним з крайніх. При обертанні осі змінного резистора, опір має змінюватися плавно, від нуля до його максимального значення, в цьому випадку зручніше використовувати аналоговий мультиметр спостерігаючи за рухом стрілки, ніж за швидко змінними цифрами на рідкокристалічному екрані.

Перевірка діодів.

Якщо є функція перевірки діодів, то все просто, підключаємо щупи, в одну сторону діод звониться, а в іншу ні. Якщо даної функції немає, встановлюємо перемикач на 1кОм в режимі вимірювання опору і перевіряємо діод. При підключенні червоного виведення мультиметра до анода діода, а чорного до катода, ви побачите його пряме опір, при зворотному підключенні опір буде настільки високо, що на даному межі вимірювання ви не побачите нічого. Якщо діод пробитий, його опір в будь-яку сторону дорівнюватиме нулю, якщо обірваний, то в будь-яку сторону опір буде нескінченно великим. Більшість світлодіодів при прозвонке в прямому напрямку слабо підсвічуються.

Перевірка конденсаторів.

Для перевірки конденсаторів найкраще використовувати спеціальні прилади, а й звичайний аналоговий мультиметр може допомогти. Пробій конденсатора легко виявляється шляхом перевірки опору між його висновками, в цьому випадку воно буде дорівнює нулю, складніше з підвищеною витоком конденсатора.

При підключенні в режимі омметра на висновках електролітичного конденсатора дотримуючись полярності (плюс до плюси, мунус до мінуса), внутрішні ланцюга приладу заряджають конденсатор, при цьому стрілка повільно повзе вгору, показуючи збільшення опору. Чим вище номінал конденсатора, тим повільніше рухається стрілка. Коли вона практично зупиниться, міняємо полярність і спостерігаємо як стрілка повертається в нульове положення. Якщо щось не так, швидше за все є витік і до подальшого використання конденсатор не придатний. Варто потренуватися, оскільки, лише при певній практиці можна не помилитися.

Перевірка транзисторів.

Звичайний біполярний транзистор являє собою два діоди, включених назустріч один іншому. Знаючи, як перевіряються діоди, нескладно перевірити і такий транзистор. Варто врахувати, що транзистори бувають різних типів, pnp коли їх умовні діоди з'єднані катодами, і npn коли вони з'єднуються анодами. Для вимірювання прямого опору транзисторних pnp переходів, мінус мультиметра підключається до бази, а плюс по черзі до колектора і емітера. При вимірюванні зворотного опору міняємо полярність. Для перевірки транзисторів npn типу робимо все навпаки. Якщо ще коротше, то переходи база-колектор і база-емітер в одну сторону повинні прозваниваются, в іншу ні.

І ще пару порад наостанок.

При використанні стрілочного мультиметра, покладіть його на горизонтальну поверхню, так як в інших положення точність показань може помітно погіршився. Не забувайте відкалібрувати прилад, для цього просто зімкніть щупи між собою і змінним резистором (потенціометром) добийтеся, щоб стрілка дивилася точно на нуль. Не слід залишати мультиметр включеним, навіть якщо на аналоговому приладі на перемикачі немає положення ― викл. не залишайте його в режимі омметра, оскільки в цьому режимі постійно втрачається заряд батареї, краще поставити перемикач на вимірювання напруги.

Вообщем поки це все, що хотілося сказати, думаю, у новачків відпаде багато питань з цього приводу, а взагалі в цій справі тонкощів настільки багато, що розповісти про все просто неможливо. Здебільшого такого навіть не вчать. Воно приходить само собою. І тільки з практикою. Так, що практикуйтеся, вимірюйте, тестуйте і з кожним разом ваші знання будуть все сильніше, а користь від цього ви побачите вже при наступній неполадці. Тільки не забувайте про техніку безпеки, як ніяк великі струми і високі напруги можуть доставити і неприємностей!

Другие статьи